Miejscowość

       Stegna (niem. Steegen) - duża wieś o charakterze małomiasteczkowym w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna. Położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. Wieś rybacka, kąpielisko morskie i lokalny węzeł drogowy (skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 501 i 502 ). W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Stegna.

       Historia Stegny - We wczesnym średniowieczu przebiegał w rejonie wsi szlak handlowy w kierunku dzisiejszego Kaliningradu. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 r. Na terenie obecnej miejscowości znajdowały się wtedy dwie osady - jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Pod koniec wojny trzynastoletniej, w roku 1465 przebywały tu delegacje: polska oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegna została zaanektowana przez Prusy. W latach 1773-1918 Stegna podlegała administracji zaboru pruskiego, w 1919 znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 została włączona do niemieckiej III Rzeszy. Wiosna 1945 roku Stegna znalazła się ponownie w Polsce.

       Turystyka - Stegna posiada również wspaniały zabytek jakim jest Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681 - 1683. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawa konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewka wietrzna na, której widnieje data 1682. We wnętrzu znajdują się unikalne podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.
Jednak najważniejszym Atutem Stegny są szerokie piaszczyste plaże oraz duża liczba dni słonecznych w roku, w stosunku do innych miejscowości na polskim wybrzeżu. We wsi znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa. Co roku w zabytkowym kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W okolicy

menu


stat4u